Tu podaj tekst alternatywny
PDF
Poniedziałek, 31. Styczeń 2011 09:28

CUD ”SZLACHETNEJ PACZKI”

 Akcję Szlachetna Paczka w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego organizowaliśmy po raz trzeci. W naszej szkole powstał jeden z czterech w Szczecinie rejonów akcji. Ponad dwudziestu wolontariuszy odwiedziło 38 rodzin, w różnych dzielnicach Szczecina. Darczyńcami dla naszych rodzin były osoby prywatne, firmy, szkoły oraz Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin. Dla 9 rodzin uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły przygotowali paczki. Przygotowywanie pomocy dla konkretnej rodziny, której sytuację, imiona i potrzeby znamy jest czymś wyjątkowym, bo można osobiście się w tę pomoc zaangażować.

            Paczka nas w tym roku bardzo pozytywnie zaskoczyła. Wszystkie rodziny, które objęliśmy opieką bardzo szybko znalazły swoich Darczyńców. Paczki były piękne i kolorowe. Niektóre rodziny otrzymały nowy sprzęt AGD, meble, odzież i obuwie. Spełniono wszystkie marzenia dzieci! Było wiele paczek-niespodzianek, z karteczką: „Otworzyć 24 grudnia”. Rozwożąc paczki doświadczyliśmy wielu wzruszeń. Były łzy szczęścia i entuzjazm dzieci. Niektóre wierzyły, że to Mikołaj spełnił ich marzenia. Były też słowa: „Nigdy w życiu nie zaznaliśmy tyle dobra, co dziś”.

Nie jest łatwo stanąć przed drugim człowiekiem i nie oceniać Go. Słuchając ludzkich historii czasami chciałoby się powiedzieć z perspektywy "nauczyciela" lub karcącego rodzica: jak mogłeś doprowadzić do takiej sytuacji, jesteś nieodpowiedzialny, nie radzisz sobie w życiu.....To bardzo proste wydać wyrok na człowieka, zaszufladkować Go, osądzić.

Potrzeba ogromnej mądrości, delikatności i empatii, aby wysłuchać historii człowieka i dać mu poczucie, że jest ważny, że ktoś się nim interesuje bez względu na to, czego w życiu doświadczył.

Dziękuję moim wolontariuszom, że wysłuchali, otworzyli serce, stanęli w pokorze wobec ludzkiej biedy.

                                                                                          Anna Piasecka-Szymankiewicz

 

 

                                                                                     

 

 
VII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting